Novosti
Posljednje novosti
Saznaj više
SUMIT predstavio svoju novu internetsku stranicu
Centar za informacijske tehnologije Sveučilišta u Mostaru - SUMIT predstavio je novu vlastitu internetsku stranicu, sumit.sum.ba. Stranicu je razvio interni tim koristeći najnovije verzije front-end tehnologija, što naglašava SUMIT-ovu predanost izvrsnosti i inovaciji u svijetu razvoja softvera.
„Iza ovog projekta stoji naš tim stručnjaka s bogatim iskustvom u razvoju kompleksnih i zahtjevnih aplikacija, kako za akademski sektor, tako i za komercijalno tržište. Njihova stručnost prepoznata je od strane brojnih partnera i tvrtki koje su nam ukazale povjerenje, što potvrđuje našu reputaciju kao pouzdanog i inovativnog pružatelja softverskih rješenja“, kazao je Robert Rozić, Contact Point Specialist iz odjela IT sustava SUMIT-a.
Rozić je naglasio važnost suradnje timova kao ključa uspješnih rješenja. „Posebno smo ponosni na moderan dizajn i izvanredno korisničko iskustvo naših aplikacija, koje je rezultat suradnje s našim timom izvrsnih dizajnera. Njihova kreativnost i stručnost osiguravaju da naši proizvodi ne samo funkcioniraju besprijekorno, već i pružaju intuitivno i estetski ugodno iskustvo korisnicima“.
Voditelj odjela dizajna SUMIT-a, Manlio Napoli, istaknuo je funkcionalne karakteristike nove stranice. „Prilikom izrade web stranice, posebnu pažnju posvetili smo kvaliteti, strukturi i hijerarhiji sadržaja kako bismo našim posjetiteljima pružili smislene informacije. Kompatibilnost s mobilnim uređajima, jednostavnost navigacije, brzina učitavanja i dosljedan vizualni stil osiguravaju glatko korisničko iskustvo“, rekao je Napoli.
Internetska stranica postavljena je na vlastitu serversku infrastrukturu, konfiguriranu putem Ploi servisa, s implementiranim CI/CD procesom. „Ovo ne samo da olakšava održavanje, već i pokazuje našu tehničku stručnost u području DevOps-a i cloud tehnologija. Ovaj projekt je dokaz naše spremnosti na suočavanje s izazovima modernog razvoja softvera i naše sposobnosti da isporučimo visokokvalitetna, skalabilna i održiva rješenja“, dodao je Rozić iz odjela IT sustava.
Nova stranica SUMIT-a predstavlja korak naprijed za SUMIT i cijelo Sveučilište u Mostaru, potvrđujući njihovu poziciju kao vodeće institucije u području informacijskih tehnologija radeći na digitalizaciji, ne samo obrazovnog sektora, nego i društva u cijelosti.
20.12.2024 · 157 Pregleda
Saznaj više
SUMAI-„Sinergija izvrsnosti i umjetne inteligencije”
Centar za umjetnu inteligenciju Sveučilišta u Mostaru - SUMAI obilježio je završetak svoje prve godine rada prezentacijom godišnjeg izvješća, koje je izazvalo velik interes akademske i šire zajednice. U sklopu događaja organiziran je panel i predavanje na kojem su sudjelovali prof. dr. sc. Zoran Tomić rektor Sveučilišta u Mostaru, prof. dr. sc. Tomislav Volarić pomoćnik rektora za informacijske tehnologije i inovacije te voditelj Centra za informacijske tehnologije Sveučilišta u Mostaru - SUMIT, Hrvoje Ljubić voditelj Centra za umjetnu inteligenciju, Vedran Mihalj iz SUM CERT-a te Robert Rozić član SUMIT-a (SCP IT sustavi). Ova prezentacija bila je prilika za isticanje postignuća Centra, kao i za raspravu o budućim projektima i izazovima u primjeni umjetne inteligencije.
U prvih 12 mjeseci, Centar je aktivno surađivao sa studentima, uključivši njih 22 u šest različitih projekata. Posebno se ističe projekt Pametne recepcije, koji je osvojio prestižno 4. mjesto na WURI ljestvici u kategoriji primjene generativne AI tehnologije. Još jedan važan iskorak je AI pomoćnik za e-Dnevnik, inovativno rješenje za unaprjeđenje digitalnog obrazovanja, koje je ovoga mjeseca uspješno završeno i planirano za implementaciju početkom nove godine.
Na istraživačkom planu, SUMAI je objavio pet znanstvenih radova, od kojih je jedan prezentiran na prestižnoj konferenciji AIED 2023 u Tokiju. Uspjeh na ovoj konferenciji, s obzirom na stopu prihvaćanja manju od 15%, istaknuo je SUMAI kao relevantnog igrača na globalnoj AI sceni. Pored projekata i istraživanja, Centar je organizirao osam stručnih radionica, sudjelovao u organizaciji hackathona te predstavio svoj vizualni identitet.
U drugoj godini rada SUMAI planira suziti fokus na manji broj projekata, ali s dubljom razradom i kvalitetnijom implementacijom. Među ključnim projektima je razvoj Pametnog silabusa, alata koji će nastavnicima olakšati izradu silabusa za kolegije. Pametni silabus koristi generativnu umjetnu inteligenciju kako bi pojednostavio složeni proces definiranja ishoda učenja, ciljeva kolegija, nastavnih jedinica i ECTS bodova. Ovaj alat omogućit će nastavnicima da se usmjere na sadržaj i viziju kolegija, bez potrebe za detaljnim poznavanjem administrativnih pravila.
Centar nastavlja s radom na istraživanjima koja obuhvaćaju razvoj naprednih neuronskih mreža za predikciju vremenski ovisnih podataka. Prvi rezultati su obećavajući, a rad se nalazi u postupku recenzije. SUMAI tim vjeruje da će ovim modelom značajno pridonijeti razvoju suvremene AI tehnologije.
SUMAI Centar s entuzijazmom ulazi u novu fazu razvoja, s ciljem postizanja još većih uspjeha i daljnjeg doprinosa primjeni i razvoju umjetne inteligencije.
19.12.2024 · 1001 Pregleda
Saznaj više
Digitalizacija javne uprave u Županiji Posavskoj: Sveučilište u Mostaru i Županija Posavska jačaju međusobnu suradnju
Povodom planiranog potpisivanja Sporazuma o suradnji na digitalizaciji javne uprave u Županiji Posavskoj, prof. dr. sc. Tomislav Volarić, pomoćnik rektora za informacijske tehnologije i inovacije te voditelj Centra za informacijske tehnologije Sveučilišta u Mostaru - SUMIT, sastao se s predsjednikom Vlade Županije Posavske Đurom Topićem i ministrom pravosuđa i uprave ŽP Mirsadom Ahmetovićem. Sporazum predstavlja nastavak šire inicijative digitalizacije javne uprave, koju već provodi Zapadnohercegovačka županija na temelju ranijeg sporazuma kojega su potpisali rektor Sveučilišta u Mostaru, prof. dr. sc. Zoran Tomić i predsjednik Vlade ŽZH Predrag Čović. Cijeli proces provodi se uz podršku i inicijativu Programa Ujedinjenih naroda za razvoj. Digitalizacija javne uprave u Županiji Posavskoj obuhvatit će jačanje digitalnih kapaciteta kroz suradnju s Vladom ŽP, Ministarstvom pravosuđa i uprave, lokalnim samoupravama te institucijama koje djeluju u okviru županijskog proračuna. Cilj je implementacija suvremenih digitalnih rješenja i infrastrukture kako bi se povećala učinkovitost, transparentnost i dostupnost usluga građanima. Suradnja uključuje zajedničko djelovanje na projektima digitalne transformacije usmjerenima na unaprjeđenje kvalitete javne uprave i usklađivanje s europskim standardima digitalnog društva i ekonomije. Ova inicijativa označava značajan korak prema modernizaciji javne uprave u Županiji Posavskoj, s fokusom na pružanje boljih i dostupnijih usluga građanima te jačanje regionalne suradnje na području digitalne transformacije.
18.12.2024 · 607 Pregleda
Saznaj više
Nova funkcionalnost u sustavu SUMIT eDnevnik za učinkovitije vođenje evidencije
Povodom uvođenja nove funkcionalnosti u sustav SUMIT eDnevnik, održana je online radionica pod nazivom „Standardizacija unosa podataka u eDnevniku“. Radionicu je organiziralo Ministarstvo obrazovanja, znanosti, mladih, kulture i športa SBŽ, u suradnji s Centrom za informacijske tehnologije Sveučilišta u Mostaru – SUMIT.
Nova funkcionalnost, koja će biti dostupna od drugog polugodišta u Županiji Središnja Bosna (SBŽ), donosi unaprijeđene alate za praćenje unosa ocjena, nastavnih sati i mjesečnih planova. Cilj je osigurati pravovremeno i precizno vođenje evidencije, čime se unaprjeđuje transparentnost i učinkovitost školskih procesa.
Na radionici su sudjelovali svi ravnatelji osnovnih i srednjih škola koje nastavni plan i program izvode na hrvatskom jeziku u SBŽ, uključujući županijskog koordinatora Ivicu Augustinovića, predstavnika Ministarstva obrazovanja, znanosti, mladih, kulture i športa SBŽ.
Županijski koordinator Ivica Augustinović istaknuo je: „Proces standardizacije unosa podataka koji se ogleda kroz postavljanje prihvatljivih ograničenja za pravovremeni unos ocjena, nastavnih sati i mjesečnih planova predstavlja pragmatičan iskorak ka još kvalitetnijem i funkcionalnijem sustavu eDnevnika. Standardizacijom unosa podataka ravnatelji (školski koordinatori) i stručni suradnici imaju mogućnost uvida u pravovremeno evidentiranje ocjena učenicima, redoviti unos nastavnih sati i dostavljanje mjesečnih planova. Nastavnici radi dinamike nastavnog procesa, iz opravdanih razloga, nisu uvijek u mogućnosti unijeti ocjene učenicima ili evidentirati nastavni sat, a samom standardizacijom unosa podataka, na transparentan i jednostavna način nastavnicima se omogućuje naknadan unos svih podataka na koje se odnosi proces predmetne standardizacije.“
Valentina Vidović, nastavnica u OŠ Kiseljak, podijelila je svoje iskustvo: „E-dnevnik u obrazovanju donosi prednosti poput veće transparentnosti, omogućujući roditeljima i učenicima stalni uvid u ocjene, vremenik provjera znanja i izostanke. Automatizacija unosa podataka štedi vrijeme učiteljima, dok se sigurnost informacija povećava smanjenjem mogućnosti grešaka. Međutim, tehnički problemi, poput nedostupnosti interneta, mogu otežati pristup informacijama, a smanjena interakcija s roditeljima može negativno utjecati na komunikaciju između škole i roditelja.“
Josip Doko, član SUMIT-a, naglasio je tehničke prednosti sustava: „Uvođenjem ograničenja osiguravamo pravovremeno vođenje evidencije, što je ključno za kvalitetan rad škola. Nova sekcija ‘Zahtjevi’ omogućuje jednostavno slanje i odobravanje zahtjeva, s intuitivnim sučeljem i obavijestima koje olakšavaju praćenje i pravovremeno djelovanje.“
Svi nastavnici detaljne informacije o ograničenjima za pravovremeni unos nastavnih jedinica, ocjena i mjesečnih planova mogu pronaći u novoj sekciji ‘Zahtjevi’ u sustavu eDnevnik. Također, za dodatnu podršku, biti će pripremljene videoupute koje će nastavnicima pomoći da lakše podnesu zahtjeve za unos podataka izvan propisanih rokova.
Ova funkcionalnost uvodi se u Županiji Središnja Bosna (SBŽ) s ciljem redovitog i pravovremenog vođenja evidencije u SUMIT eDnevniku. Plan je da sve županije, koje nastavni plan i program izvode na hrvatskom jeziku, ovu funkcionalnost uvedu od iduće školske godine, čime bi se osigurala veća uniformnost i učinkovitost u radu škola.
18.12.2024 · 147 Pregleda
Saznaj više
Sedam godina SUMITa: Vizijom i radom do svjetskih postignuća
Centar za informacijske tehnologije Sveučilišta u Mostaru – SUMIT je, od osnivanja 13. prosinca 2017. godine, kroz niz strateških inicijativa i projekata pokazao svoju ključnu ulogu u modernizaciji sustava i tijekom godina se istaknuo kao vodeći pokretač digitalne transformacije u obrazovanju u Bosni i Hercegovini, ali i izvan nje. Od treće sveučilišne klauzure 2018. godine kada je predstavljena vizija i misija SUMITa do lidera u digitalnoj transformaciji godine su rada, učenja, usavršavanja, uspjeha i iskoraka.
„SUMIT-ova vizija usmjerena je prema stvaranju tehnološki napredne akademske zajednice, integrirane u globalne mreže i inovacije. Želimo izgraditi održivi digitalni sustav koji unaprjeđuje sve aspekte života Sveučilišta i regije, osiguravajući vrhunske digitalne usluge kroz inovacije, suradnju i kontinuirano poboljšanje“, istaknuo je prof. dr. Tomislav Volarić, voditelj SUMITa i pomoćnik rektora za informacijske tehnologije i inovacije.
Doprinos obrazovnom sektoru
Retrospektivno, 2019. godine implementirana je autentikacijska i autorizacijska infrastruktura čime se omogućio sigurniji i učinkovitiji pristup digitalnim uslugama, što je ujedno označilo prekretnicu u digitalnom razvoju Sveučilišta. Godinu dana kasnije, u jeku globalne pandemije, SUMIT je dao značajan doprinos digitalizaciji osnovnih i srednjih škola koje koriste hrvatske nastavne planove i programe. Pandemija je ujedno pokrenula i promjene u osnovnim i srednjim školama kada je riječ o digitalizaciji, a prvi korak bilo je uvođenje elektroničke matične knjige – eMatice – 1. rujna 2020. godine. Uvođenjem SUMIT eDnevnika, Županija Posavska postala je prva županija u Bosni i Hercegovini koja je ukinula fizički oblik razredne knjige.
Senat Sveučilišta u Mostaru 8. srpnja 2021. donio je odluku o uvođenju eIndeksa i sustava sveučilišnih iskaznica, čime je ukinut fizički oblik indeksa, a Sveučilište u Mostaru je prvo u regiji napravilo takav iskorak s ciljem izgradnje e-Sveučilišta. Od prosinca 2020. SUMIT provodi projekt Smart Campus u okviru kojeg su održana i natjecanja u programiranju Hackathoni za studente čime su izravno sudjelovali u kreiranju modernog kampusa.
Svojim rezultatima i iskoracima na različitim područjima, SUMIT je postao središte inovacija i informacijsko-tehnološkog razvoja, a kako bi i prostorno to postali, 2021. započeti su radovi na izgradnji zgrade SUMIT-a.
Znanstveno – stručna postignuća
Kako bi predstavili vlastita rješenja, ali i čuli iskustva drugih, Senat je 10. studenoga 2022. donio odluku o održavanju MoStarta, međunarodne znanstveno-stručne konferencije o digitalnoj transformaciji u obrazovanju i primjenama umjetne inteligencije koja je u dosadašnja dva izdanja okupila brojne predavače iz BiH i okruženja, a u konferenciju je bilo uključeno više od 30 javnih institucija, 135 škola koje rade po nastavnom planu i programu na hrvatskome jeziku te više od 2 300 korisnika. Radove s konferencije objavljuje renomirani izdavač znanstvene literature, Springer.
U 2023. godini, SUMIT je izradio Digitalnu strategiju Sveučilišta za razdoblje 2023. – 2030. s ciljem digitalno zrelog Sveučilišta na regionalnoj i europskoj razini. Prateći trendove, ali i potrebe, Sveučilište je sa SUMITom osnovalo i dva nova centra – Centar za umjetnu inteligenciju i CERT. Na WURI svjetskoj rang-ljestvici inovativnih sveučilišta u kategoriji Primjene generativne umjetne inteligencije Sveučilište u Mostaru zauzelo je četvrto mjesto na svijetu sa svojim projektom Pametne recepcije. Od ukupno 2914 prijava, samo 300 sveučilišta iz cijeloga svijeta našlo je svoje mjesto na konačnoj ljestvici, nakon procesa ocjenjivanja u kojemu je sudjelovalo 156 rektora sveučilišta.
Doprinos društvu kroz partnerstva
SUMIT je bio ključan u poticanju suradnje s drugim institucijama i uvođenju inovacija, a rezultat je 45 partnerstava s različitim institucijama. Najnoviji korak u razvoju SUMIT-a je 1. listopada 2024. godine, kada je potpisan sporazum o digitalizaciji javne uprave s Vladom Županije Zapadnohercegovačke. Time se SUMIT potvrđuje ne samo kao predvodnik u obrazovnom sektoru, već i kao partner javnim institucijama u procesu digitalne transformacije.
SUMIT-ova vizija ostaje jasna – stvaranje digitalne budućnosti koja će unaprijediti obrazovanje, poslovanje i javne usluge ne samo u Bosni i Hercegovini, nego i u regiji. Sedam godina SUMIT-a svjedoči o tome kako jedan centar s timom entuzijastičnih ljudi može biti ključni akter u stvaranju moderne digitalne infrastrukture, ne samo u akademskom svijetu nego i u društvu u kojem djeluje.
13.12.2024 · 590 Pregleda
Trenutna stranica: 1
Centar za informacijske tehnologije
Sveučilišta u Mostaru - SUMIT
Trg hrvatskih velikana 1,
88000 Mostar,
Bosna i Hercegovina
Email: sumit@sum.ba
Telefon: +387 (63) 047 074
Copyright © 2024 Sveučilište u Mostaru - Sva prava pridržana - Razvio i dizajnirao Centar za informacijske tehnologije Sveučilišta u Mostaru - SUMIT